Satel Integra – príklad konfigurácie na ovládanie ventilácie
FAQ • 31.07.2023

Satel Integra – príklad konfigurácie na ovládanie ventilácie

Luboš Bagín

Elektrický zabezpečovací systém slouží hlavně k ochraně objektu, ale plnohodnotně ho můžeme využít i k ovládání automatizace budovy. Spojení zabezpečovacího systému a automatizovaných komponentů nám přináší více výhod jako například snížení nákladů, pohodlnost ovládání obou systémů a mnoho dalších.

Modelová řada elektrických zabezpečovacích systémů INTEGRA a INTEGRA Plus od výrobce SATEL lze použít například k ovládání automatizovaných ventilačních systémů zodpovědných za cirkulaci vzduchu.

Pojďme si představit několik řešení, jak by mohla taková integrace fungovat.

Ventilaci lze spustit automaticky v určitou hodinu nebo ji může uživatel spustit manuálně pomocí mobilní aplikace INTEGRA CONTROL, případně pomocí dotykových ovládacích panelů INT-TSH, INT-TSG2, INT-TSI nebo prostřednictvím dotykové klávesnice INT-KSG2R.

Druhým příkladem použití může být konfigurace automatizovaného systému, při níž spuštění ventilačního systému bude závislé na přítomnosti oxidu uhelnatého nebo jiném nebezpečném plynu. V takovém případě dojde při detekci nežádoucího plynu k automatickému spuštění ventilačního systému a zároveň dojde k uzavření elektromagnetického plynového ventilu.

Abychom jen neteoretizovali vysvětleme si jak může vypadat v rodinném domě elektrický zabezpečovací systém, pomocí kterého je možné automaticky ovládat ventilační systém.

Princip funkčnosti systému:

 • V kuchyni je nainstalovaný 2rychlostní odsávací ventilátor a elektronicky ovládané okno.
 • Když se osoby nacházejí v kuchyni (zjištěné detektorem pohybu), odsávací ventilátory pracují v pomalejší 1. rychlosti.
 • Když dojde k úniku plynu unikajícího z kuchyňského sporáku nebo pokud dojde k detekci oxidu uhelnatého, odsávací ventilátor se zapne na rychlejší rychlost 2. Kromě toho se automaticky otevře okno.
 • V případě úniku plynu se jeho přívod přeruší uzavřením elektromagnetického ventilu plynu.
 • Uživatelé můžou ovládat ventilátor, plynový ventil a okno pomocí dotykových panelů, dotykové klávesnice nebo mobilní aplikace, které jsou určené pro elektrický zabezpečovací systém. Kromě toho můžou ovládat okna pomocí nástěnných spínačů.

Sestava použitá na ovládání automatizace může vypadat následovně:

 • Elektrický zabezpečovací systém řízený ústřednou INTEGRA 128 Plus se stará o bezpečnost a zároveň o správu automatizace objektu.
 • Elektrický zabezpečovací systém je složený z bezdrátového detektoru pohybu AXD-200, bezdrátového detektoru oxidu uhelnatého (CO), drátového detektoru přítomnosti methanu DG-1 ME a bezdrátového magnetického kontaktu AXD-200.
 • Komunikaci s bezdrátovými detektory zabezpečuje bezdrátová nadstavba ACU-280 ABAX 2.
 • Ústředna komunikuje s odsávacím systémem, oknem a elektromagnetickým ventilem pomocí rozšiřujícího modulu INT-ORS.
 • Rozšiřující modul INT-ORS je napájený záložním zdrojem APS-1412.
 • Ovládací zařízení oken a cívka elektromagnetického ventilu fungují na 12 V DC, který je dodávaný záložním zdrojem APS-1412. Odsávací ventilátor používá 230 V AC.